KURUCU

Nuri ÜYSEN 1949 yılında İskenderun’ da dünyaya geldi. Dumlupınar ilkokulun’da öğrenim hayatına başlayan Nuri ÜYSEN, Lise öğrenimini İskenderun Lisesi fen bölümünü tamamlayarak, İlkokul öğretmenlik sınavını kazanarak eğitim aldıktan sonra, ilk görev yeri olan Arsuz Haymaseki okulunda üç yıl öğretmenlik yapmıştır, ardından İskenderun Dumlupınar ilkokulunda göreve devam etmiştir. 1977 Yılında Kılıç Ali Paşa ilkokulunun kurucu müdürlüğünü yapmıştır. Yedi yıl öğretmenlik ve ardından yedi yıl okul müdürlüğü yaptıktan sonra, 1983 yılında memuriyetten istifa ederek iş hayatına atılmıştır.

İş hayatına Türkiye’deki ilk sürücü kurslarından biri olan Bal sürücü kursunu açarak bir çok kişiye ehliyet almalarını sağlamıştır. Daha sonra İskenderun’un ilk alışveriş merkezi olan Primemall AVM’yi İskenderun’a kazandırarak İskenderun’a büyük hizmetlerden birini yapmıştır. Bu hizmetlerin yanında hayırsever kişiliği ile memleket sevdalısı olan Nuri ÜYSEN, İskenderun Numune Mahallesin de yapmış olduğu Nuri Üysen Camii ve yine aynı mahallede bulunan Nuri Üysen Ortaokulunu yaptırarak gerçekleştirmiş olduğu sayısız hayır işlerine yenilerini eklemiştir.

Evli ve dört kız çocuğu, altı torun sahibi olan Nuri ÜYSEN, Hatiab kurucu yönetim kurulu üyeliği ile başarılı iş hayatının yanı sıra Yükseliş Kolejini kurarak Yükseliş Koleji yönetim kurulu başkanı olarak eğitim alanında çağdaş ve teknolojik yenilikleri öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor